Politikul.ro

Articol

Politikul.ro > Bayer Leverkusen se apropie de titlul de campioană în Germania după victoria cu 1-0 împotriva lui Union Berlin

Bayer Leverkusen a obținut o victorie importantă cu scorul de 1-0 pe terenul lui Union Berlin, sâmbătă, într-un meci din etapa a 28-a a campionatului de fotbal al Germaniei. Echipa a rămas în superioritate numerică chiar înainte de pauză și se află acum la doar trei puncte de titlul de campioană, după ce Bayern Munchen a suferit o înfrângere cu 2-3 împotriva lui Heidenheim, conform informațiilor AFP, citate de Agerpres.

Elevii antrenorului Xabi Alonso au acum un avans de 16 puncte față de Bayern (76 la 60) și ar putea să-și asigure matematic primul titlu în Bundesliga în cazul unei victorii cu Werder Bremen, în următoarea rundă de duminică.

Florian Wirtz a marcat unicul gol al lui Leverkusen în minutul 45+8 dintr-un penalty, extinzându-și seria de meciuri fără înfrângere la 41 în acest sezon (36 victorii și 5 egaluri).

În alt meci, Bayern Munchen a cedat în repriza secundă după ce a dominat prima parte a jocului, iar Heidenheim s-a impus prin Kevin Sessa (min.50) și dubla lui Tim Kleindienst (min.51, 79), în timp ce bavarezii au marcat prin Harry Kane (min.38) și Serge Gnabry (min.45).

Alte rezultate din Bundesliga au fost: Eintracht Frankfurt – Werder Bremen 1-1, Freiburg – RB Leipzig 1-4, FC Koln – VfL Bochum 2-1, FSV Mainz – Darmstadt 4-0, Borussia Dortmund – VfB Stuttgart 0-1.

Lider în clasament este Bayer Leverkusen cu 76 de puncte, urmat de Bayern Munchen și VfB Stuttgart, ambele cu 60 de puncte, RB Leipzig cu 53 de puncte, etc.

Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul Stiri pe Surse și poate fi vizualizată direct aici.