Politikul.ro

Articol

Politikul.ro > Sport > FCSB mai face un pas spre titlu – Victorie clară cu Universitatea Craiova

FCSB mai face un pas spre titlu – Victorie clară cu Universitatea Craiova

Echipa bucureşteană FCSB a obţinut o victorie importantă duminică seara, pe teren propriu, învingând formaţia Universitatea Craiova cu scorul de 2-0, în etapa a treia din play-off-ul Superligii.

FCSB a dominat clar partida, iar lipsa lui Alexandru Mitriţă şi Ndong din echipă, ambii accidentaţi, a afectat performanţa Universităţii Craiova. În prima repriză, bucureştenii au exercitat presiune asupra porţii apărate de Laurenţiu Popescu, Lixandru (min. 10) şi Chiricheş (min. 26) ratând cu puţin ţinta. Deschiderea scorului a venit dintr-o lovitură liberă executată de Florinel Coman în minutul 29, iar doar trei minute mai târziu, Ştefan Vlădoiu a marcat un autogol la un corner executat de acelaşi Coman. În repriza a doua, FCSB şi-a gestionat avantajul, iar Universitatea Craiova a avut o singură ocazie notabilă prin Cîmpanu în minutul 78, însă scorul final a rămas 2-0 în favoarea gazdelor.

În urma acestei victorii, FCSB se află în fruntea clasamentului cu 41 de puncte, urmată de CFR Cluj şi Universitatea Craiova, ambele echipe având câte 31 de puncte acumulate.

Componenţa echipelor:

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Ngezana, Chiricheş, Radunovic – Lixandru, Şut, Olaru (Antwi 87) – Oct. Popescu (Radaslavescu 74), Miculescu (Alhassan 74), Fl. Coman (Dawa 90). ANTRENOR: Elias Charalambous

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Şt. Vlădoiu, Maldonado, Badelj, Căpăţînă (Bancu 78) – Al. Creţu, Mekvabishvili, Houri (Koljic 78) – Baiaram (Danciu 61), Blesa (Markovic 68), A. Ivan (Cîmpanu 46). Antrenor: Ivailo Petrev

Cartonaşe galbene: Lixandru 6, Miculescu 7 / Badelj 17, Blesa 24, Căpăţînă 28, Houri 50, Bancu 82

Arbitri: Ovidiu Haţegan – Mircea Grigoriu, Marius Marica – Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Florin Andrei – Bogdan Dumitrache

Observator: Marcel Savaniu

Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul Stiri pe Surse și poate fi vizualizată direct aici.