Politikul.ro

Articol

Politikul.ro > Sport > Hochei: Corona Braşov învinge FTC-Telekom în primul meci al finalei Erste Liga

Hochei: Corona Braşov învinge FTC-Telekom în primul meci al finalei Erste Liga

Corona Braşov a obținut o victorie importantă împotriva echipei FTC-Telekom, cu scorul de 5-3 (0-3, 3-0, 2-0), într-un meci desfășurat vineri la Budapesta, marcând debutul finalei Erste Liga la hochei pe gheață.

Ferencvaros a dominat prima repriză, reușind să marcheze de trei ori prin Aku Kestila (00:40), Nolan Anthony LaPorte (05:08) și Adam Brady (10:13). Însă în repriza a doua, Corona Braşov a revenit spectaculos, marcând de trei ori prin Jared Michael Van Wormer (20:32), Judd Blackwater (26:38) și Albert Zaghidulin (35:13).

Decisivă pentru victorie au fost golurile marcate în repriza a treia de către Philippe Cornet (53:35) și Radim Valchar (59:14), asigurând succesul echipei de sub Tâmpa.

Finala se desfășoară în formatul cel mai bun din șapte partide, iar următorul meci este programat să aibă loc sâmbătă la aceeași locație, de la ora 15:05.

Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul Stiri pe Surse și poate fi vizualizată direct aici.