Politikul.ro

Articol

Politikul.ro > Sport > Olympique Lyon îşi continuă ascensiunea în Ligue 1

Olympique Lyon îşi continuă ascensiunea în Ligue 1

Echipa Olympique Lyon, septuplă campioană a Franţei, îşi continuă ascensiunea în Ligue 1, după un început catastrofal de sezon, apropiindu-se de locurile europene în urma victoriei obţinute duminică în deplasare, cu scorul de 3-1, în faţa formaţiei FC Nantes.

Gazdele au deschis scorul în minutul 16 al partidei de pe Stade Beaujoire prin Matthis Abline (16), însă Lyon a întors rezultatul în repriza secundă, graţie golurilor lui Alexandre Lacazette (75), Malick Fofana (77) şi Gift Orban (90+7).

Meciul de la Nantes s-a disputat cu porţile închise, din cauza unei sancţiuni primite de echipa gazdă pentru uz de fumigene.

Olympique Lyon a urcat pe poziţia a zecea în urma acestui succes, apropiindu-se la un singur punct de Olympique Marseille (locul 8) şi la cinci puncte de Racing Lens, ocupanta locului al şaselea.

Gruparea din Lyon urmează să dispute în acest sezon finala Cupei Franţei, împotriva formaţiei Paris Saint-Germain.

Rezultate înregistrate în etapa a 28-a din Ligue 1:

• Vineri
    Lille OSC – Olympique Marseille 3-1
    Au marcat: Jonathan David (54 – penalty), Cabella (71), Gabriel Gudmundsson (84), respectiv Ismaily (81 – autogol).
  • Sâmbătă
    Racing Lens – Le Havre 1-1
    Au marcat: Frankowski (58), respectiv Sabbi (78 – penalty).
  • Paris Saint-Germain – Clermont 1-1
    Au marcat: Goncalo Ramos (85), respectiv Habib Keita (32).
  • Duminică
    Brest – FC Metz 4-3
    Au marcat: Chardonnet (12), Kamory Doumbia (31), Mounié (38), Satriano (60), respectiv Ismael Traore (6), Mikautadze (74, 80).
  • Montpellier – FC Lorient 2-0
    Au marcat: Savanier (55 – penalty), Karamoh (90).
  • Stade Reims – OGC Nice 0-0
  • FC Toulouse – RC Strasbourg 0-0
  • AS Monaco – Rennes 1-0
    A marcat: Akliouche (25).
  • FC Nantes – Olympique Lyon 1-3
    Au marcat: Abline (16), respectiv Lacazette (75), Malick Fofana (77), Gift Orban (90+7).